# BYV32E-200PQ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BYV32E-200PQ
- **Manufacturer:** WeEn Semiconductors
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/byv32e-200pq
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/byv32e-200pq#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5 A @ 200 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 175°C (Max)
- **Reverse Recovery Time (trr):** 25 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-220AB
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 850 mV @ 8 A