# BYV30JT-600PMQ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BYV30JT-600PMQ
- **Manufacturer:** WeEn Semiconductors
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/byv30jt-600pmq
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/byv30jt-600pmq#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 30A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 175°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 65 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-3PF
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.8 V @ 30 A