# BYQ28ED-200PLJ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BYQ28ED-200PLJ
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/byq28ed-200plj
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/byq28ed-200plj#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10 A @ 200 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (Max)
- **Reverse Recovery Time (trr):** 25 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** DPAK
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.1 V @ 10 A