# BYM12-200-E3/96
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BYM12-200-E3/96
- **Manufacturer:** Vishay General Semiconductor - Diodes Division
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bym12-200-e3-96
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bym12-200-e3-96#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Vr, F:** 20pF @ 4V, 1MHz
- **Current:** 1A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 175°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 50 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** DO-213AB
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1 V @ 1 A