Part Number: BYC8-1200PQ Manufacturer: WeEn Semiconductors Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Single Product URL: https://distyparts.com/product/byc8-1200pq RFQ URL: https://distyparts.com/product/byc8-1200pq#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/81/57/96/8157962-BYC8-1200PQ-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/38/34/8138340-1740-1163-ND.jpg Summary: BYC8-1200PQ is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by WeEn Semiconductors and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: BYC8-1200PQ is a diodes - rectifiers - single from WeEn Semiconductors. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 8A Mounting Type: Through Hole Operating Temperature: 175°C (Max) Reverse Recovery Time (trr): 55 ns Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: TO-220AC Technology: Standard Voltage: 3.2 V @ 8 A Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/ween-semiconductors Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-single Canonical URL: https://distyparts.com/product/byc8-1200pq