# BYC75W-600PT2Q
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BYC75W-600PT2Q
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/byc75w-600pt2q
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/byc75w-600pt2q#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 75A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 175°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 50 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-247-2
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 2.75 V @ 75 A