# BYC20D-600PQ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BYC20D-600PQ
- **Manufacturer:** NXP Semiconductors
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/byc20d-600pq
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/byc20d-600pq#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 20A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 175°C (Max)
- **Reverse Recovery Time (trr):** 20 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-220AC
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 2.9 V @ 20 A