# BYC10X-600,127
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BYC10X-600,127
- **Manufacturer:** WeEn Semiconductors
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/byc10x-600-127
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/byc10x-600-127#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 150°C (Max)
- **Reverse Recovery Time (trr):** 55 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-220FP
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 2.9 V @ 10 A