# BYC10B-600,118
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BYC10B-600,118
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/byc10b-600-118
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/byc10b-600-118#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/a6/a4/7e/a6a47e4d.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (Max)
- **Reverse Recovery Time (trr):** 55 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** D2PAK
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 2.9 V @ 10 A