# BYC10-600PQ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BYC10-600PQ
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/byc10-600pq
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/byc10-600pq#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/38/34/8138340-1740-1163-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 150°C (Max)
- **Reverse Recovery Time (trr):** 19 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-220AC
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.8 V @ 10 A