Part Number: BY880-1200-CT Manufacturer: Diotec Semiconductor Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Single Product URL: https://distyparts.com/product/by880-1200-ct RFQ URL: https://distyparts.com/product/by880-1200-ct#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/81/48/65/8148657-2796-BY880-50TR-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/69/17/8169175-2721-BY550-50-CT-ND.jpg Summary: BY880-1200-CT is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Diotec Semiconductor and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: BY880-1200-CT is a diodes - rectifiers - single from Diotec Semiconductor. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 8A Mounting Type: Through Hole Operating Temperature: -50°C ~ 175°C Reverse Recovery Time (trr): 1.5 µs Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: DO-201 Technology: Standard Voltage: 1.1 V @ 8 A Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/diotec-semiconductor Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-single Canonical URL: https://distyparts.com/product/by880-1200-ct