# BY880-1200-CT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BY880-1200-CT
- **Manufacturer:** Diotec Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/by880-1200-ct
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/by880-1200-ct#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 8A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 175°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 1.5 µs
- **Speed:** Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** DO-201
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.1 V @ 8 A