# BXRV-DR-1827G-2000-A-13
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BXRV-DR-1827G-2000-A-13
- **Manufacturer:** Bridgelux
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bxrv-dr-1827g-2000-a-13
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bxrv-dr-1827g-2000-a-13#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **CCT (K):** 2250K (1800K ~ 2700K) 3-Step MacAdam Ellipse
- **CRI (Color Rendering Index):** 90
- **Color:** White, Warm
- **Configuration:** Rectangle
- **Current:** 600mA
- **Height:** 1.70mm
- **Lens Type:** Flat
- **Light Emitting Surface (LES):** 14.00mm Dia
- **Lumens:** 105 lm/W
- **Luminous Flux @ Current:** 2111lm (Typ)
- **Size:** 24.00mm L x 20.00mm W
- **Temperature:** 25°C
- **Type:** Chip On Board (COB)
- **Viewing Angle:** 110°
- **Voltage:** 33.5V