# BXRE-30G1000-C-83
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BXRE-30G1000-C-83
- **Manufacturer:** Bridgelux
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bxre-30g1000-c-83
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bxre-30g1000-c-83#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **CCT (K):** 3000K 3-Step MacAdam Ellipse
- **CRI (Color Rendering Index):** 90
- **Color:** White, Warm
- **Configuration:** Square
- **Current:** 300mA
- **Lens Type:** Flat
- **Light Emitting Surface (LES):** 10.00mm Dia
- **Lumens:** 144 lm/W
- **Luminous Flux @ Current:** 1331lm (Typ)
- **Temperature:** 25°C
- **Type:** Chip On Board (COB)
- **Voltage:** 30.7V