# BXRE-30E0800-D-83
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BXRE-30E0800-D-83
- **Manufacturer:** Bridgelux
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bxre-30e0800-d-83
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bxre-30e0800-d-83#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **CCT (K):** 3000K 3-Step MacAdam Ellipse
- **CRI (Color Rendering Index):** 80
- **Color:** White, Warm
- **Configuration:** Square
- **Current:** 300mA
- **Lens Type:** Flat
- **Light Emitting Surface (LES):** 8.00mm Dia
- **Lumens:** 175 lm/W
- **Luminous Flux @ Current:** 880lm (Typ)
- **Temperature:** 25°C
- **Type:** Chip On Board (COB)
- **Voltage:** 16.8V