# BXM-12BLK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BXM-12BLK
- **Manufacturer:** E-Z-Hook
- **Category:** Test and Measurement
- **Subcategory:** Test Leads - Banana, Meter Interface
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bxm-12blk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bxm-12blk#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/41/61/15416165-461-1044-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** Banana Plug, Single
- **2nd Connector:** Micro Hook
- **Cable Length:** 12.0" (304.80mm)
- **Configuration:** Banana to Grabber, Hook
- **Contents:** 1 Lead, Black
- **Current Rating (Amps):** 2.5A
- **Material:** Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- **Stacking Method:** Non Stackable
- **Type:** Patch Cord
- **Voltage:** 1000V (1kV)
- **Wire Gauge:** 22 AWG