# BXFN-65G-21L-3C4-00-0-0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BXFN-65G-21L-3C4-00-0-0
- **Manufacturer:** Bridgelux
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Lighting - White
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bxfn-65g-21l-3c4-00-0-0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bxfn-65g-21l-3c4-00-0-0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **CCT (K):** 6500K 6-Step MacAdam Ellipse
- **CRI (Color Rendering Index):** 88
- **Color:** White, Cool
- **Current:** 65mA
- **Flux @ 85ﾂｰC, Current:** 32lm (Typ)
- **Height:** 0.031" (0.80mm)
- **Lumens:** 200 lm/W
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
- **Supplier Device Package:** 1411
- **Viewing Angle:** 120°
- **Voltage:** 2.72V