# BXFN-65G-21H-18C-00-0-3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BXFN-65G-21H-18C-00-0-3
- **Manufacturer:** Bridgelux
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Lighting - White
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bxfn-65g-21h-18c-00-0-3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bxfn-65g-21h-18c-00-0-3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **CCT (K):** 6500K 3-Step MacAdam Ellipse
- **CRI (Color Rendering Index):** 87
- **Color:** White, Cool
- **Current:** 50mA
- **Height:** 0.028" (0.70mm)
- **Lumens:** 159 lm/W
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
- **Supplier Device Package:** 1411
- **Viewing Angle:** 120°
- **Voltage:** 18V