# BXEB-L1190U-40E3000-C-C3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BXEB-L1190U-40E3000-C-C3
- **Manufacturer:** Bridgelux
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bxeb-l1190u-40e3000-c-c3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bxeb-l1190u-40e3000-c-c3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **CCT (K):** 4000K 3-Step MacAdam Ellipse
- **CRI (Color Rendering Index):** 80
- **Color:** White, Neutral
- **Configuration:** Linear Light Strip
- **Current:** 700mA
- **Features:** With Connector
- **Height:** 4.30mm
- **Lens Type:** Flat
- **Lumens:** 200 lm/W
- **Luminous Flux @ Current:** 5350lm (Typ)
- **Size:** 1190.00mm L x 12.70mm W
- **Temperature:** 25°C
- **Type:** LED Module
- **Viewing Angle:** 120°
- **Voltage:** 38.2V