# BXEB-L1120Z-35S4000-C-C3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BXEB-L1120Z-35S4000-C-C3
- **Manufacturer:** Bridgelux
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bxeb-l1120z-35s4000-c-c3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bxeb-l1120z-35s4000-c-c3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **CCT (K):** 3500K 3-Step MacAdam Ellipse
- **CRI (Color Rendering Index):** 98 (Typ)
- **Color:** White, Warm
- **Configuration:** Linear Light Strip
- **Current:** 960mA
- **Height:** 6.10mm
- **Lens Type:** Flat
- **Lumens:** 138 lm/W
- **Luminous Flux @ Current:** 5380lm (Typ)
- **Size:** 1120.00mm L x 24.00mm W
- **Temperature:** 25°C
- **Type:** LED Module
- **Viewing Angle:** 120°
- **Voltage:** 40.6V