# BXDR-MP-96LW-C125A-01-A-12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BXDR-MP-96LW-C125A-01-A-12
- **Manufacturer:** Bridgelux
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bxdr-mp-96lw-c125a-01-a-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bxdr-mp-96lw-c125a-01-a-12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cUL, cULus, FCC, UL
- **Current:** 2.5A
- **Dimming:** Analog
- **Efficiency:** 86%
- **Features:** OTP, OVP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 50°C
- **Power (Watts):** 96 W
- **Ratings:** IP20
- **Size:** 9.52" L x 1.75" W x 1.19" H (241.8mm x 44.5mm x 30.1mm)
- **Standard Number:** UL 8750
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 108VAC