# BWVT002520103R3T00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BWVT002520103R3T00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bwvt002520103r3t00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bwvt002520103r3t00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1A
- **Current Rating (Amps):** 1.08 A
- **DC Resistance (DCR):** 220mOhm
- **Height:** 0.040" (1.02mm)
- **Inductance:** 3.3 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Supplier Device Package:** 1008
- **Tolerance:** ±30%