# BWVS00606045221M00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BWVS00606045221M00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bwvs00606045221m00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bwvs00606045221m00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 730mA
- **Current Rating (Amps):** 340 mA
- **DC Resistance (DCR):** 1.3Ohm
- **Height:** 0.185" (4.70mm)
- **Inductance:** 220 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
- **Supplier Device Package:** 2424
- **Tolerance:** ±20%