# BWVS00606045101T00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BWVS00606045101T00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bwvs00606045101t00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bwvs00606045101t00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.17A
- **Current Rating (Amps):** 720 mA
- **DC Resistance (DCR):** 500mOhm
- **Height:** 0.185" (4.70mm)
- **Inductance:** 100 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
- **Supplier Device Package:** 2424
- **Tolerance:** ±30%