# BWVS00606045100M00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BWVS00606045100M00
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bwvs00606045100m00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bwvs00606045100m00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 4.5A
- **Current Rating (Amps):** 2.7 A
- **DC Resistance (DCR):** 57mOhm
- **Height:** 0.185" (4.70mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
- **Tolerance:** ±20%