# BWVS005050403R6M00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BWVS005050403R6M00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bwvs005050403r6m00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bwvs005050403r6m00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3.7A
- **Current Rating (Amps):** 2.9 A
- **DC Resistance (DCR):** 31mOhm
- **Height:** 0.165" (4.20mm)
- **Inductance:** 3.6 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
- **Supplier Device Package:** 2020
- **Tolerance:** ±20%