# BWVS004040183R9M00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BWVS004040183R9M00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bwvs004040183r9m00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bwvs004040183r9m00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.89A
- **Current Rating (Amps):** 1.71 A
- **DC Resistance (DCR):** 75mOhm
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 3.9 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
- **Supplier Device Package:** 1616
- **Tolerance:** ±20%