# BWVH00595610100T00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BWVH00595610100T00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bwvh00595610100t00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bwvh00595610100t00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1A
- **Current Rating (Amps):** 1 A
- **DC Resistance (DCR):** 270mOhm
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.232" L x 0.220" W (5.90mm x 5.60mm)
- **Tolerance:** ±30%