# BWVH002520122R2TH1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BWVH002520122R2TH1
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bwvh002520122r2th1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bwvh002520122r2th1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2A
- **Current Rating (Amps):** 1.7 A
- **DC Resistance (DCR):** 99mOhm
- **Height:** 0.049" (1.25mm)
- **Inductance:** 2.2 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Supplier Device Package:** 1008
- **Tolerance:** ±30%