# BWQV00322520560K00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BWQV00322520560K00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bwqv00322520560k00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bwqv00322520560k00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 85 mA
- **DC Resistance (DCR):** 4.9Ohm Max
- **Frequency:** 10MHz
- **Height:** 0.087" (2.20mm)
- **Inductance:** 56 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 40 @ 1MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Supplier Device Package:** 1210
- **Tolerance:** ±10%