# BWQC003225162R2TH1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BWQC003225162R2TH1
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bwqc003225162r2th1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bwqc003225162r2th1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 1.55 A
- **DC Resistance (DCR):** 76mOhm Max
- **Frequency:** 70MHz
- **Height:** 0.067" (1.70mm)
- **Inductance:** 2.2 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Supplier Device Package:** 1210
- **Tolerance:** ±30%