# BWPS003838295R6K00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BWPS003838295R6K00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bwps003838295r6k00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bwps003838295r6k00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 1.1 A
- **DC Resistance (DCR):** 390mOhm Max
- **Frequency:** 150MHz
- **Height:** 0.116" (2.94mm)
- **Inductance:** 5.6 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Q @ Freq:** 30 @ 1MHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.150" L x 0.150" W (3.81mm x 3.81mm)
- **Tolerance:** ±10%