# BWNL00241715270K00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BWNL00241715270K00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bwnl00241715270k00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bwnl00241715270k00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 75 mA
- **DC Resistance (DCR):** 9Ohm Max
- **Frequency:** 18MHz
- **Height:** 0.060" (1.52mm)
- **Inductance:** 27 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 105°C
- **Q @ Freq:** 15 @ 2.52MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.094" L x 0.068" W (2.40mm x 1.72mm)
- **Supplier Device Package:** 0805
- **Tolerance:** ±10%