# BWNC00292522150K00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BWNC00292522150K00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bwnc00292522150k00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bwnc00292522150k00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 500mA
- **DC Resistance (DCR):** 2.2Ohm Max
- **Frequency:** 40MHz
- **Height:** 0.087" (2.20mm)
- **Inductance:** 15 ÂµH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 105°C
- **Q @ Freq:** 20 @ 2.52MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.115" L x 0.098" W (2.92mm x 2.50mm)
- **Tolerance:** Â±10%