# BWMR002520126R8M00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BWMR002520126R8M00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bwmr002520126r8m00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bwmr002520126r8m00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.3A
- **Current Rating (Amps):** 1 A
- **DC Resistance (DCR):** 345mOhm Max
- **Frequency:** 16MHz
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Inductance:** 6.8 µH
- **Material:** Metal
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Supplier Device Package:** 1008
- **Tolerance:** ±20%