# BWLT003731103R9K00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BWLT003731103R9K00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bwlt003731103r9k00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bwlt003731103r9k00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 910mA
- **DC Resistance (DCR):** 1.35Ohm Max
- **Height:** 0.041" (1.05mm)
- **Inductance:** 3.9 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 105°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.148" L x 0.122" W (3.75mm x 3.10mm)
- **Supplier Device Package:** 1210
- **Tolerance:** ±10%