# BWLT002418106R8J00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BWLT002418106R8J00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bwlt002418106r8j00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bwlt002418106r8j00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 520mA
- **DC Resistance (DCR):** 2.28Ohm Max
- **Height:** 0.041" (1.05mm)
- **Inductance:** 6.8 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 105°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.094" L x 0.073" W (2.40mm x 1.85mm)
- **Tolerance:** ±5%