# BWLS003025221R8J00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BWLS003025221R8J00
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bwls003025221r8j00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bwls003025221r8j00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 1.05 A
- **DC Resistance (DCR):** 750mOhm Max
- **Frequency:** 280MHz
- **Height:** 0.087" (2.20mm)
- **Inductance:** 1.8 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 105°C
- **Q @ Freq:** 54 @ 50MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.118" L x 0.098" W (2.99mm x 2.50mm)
- **Supplier Device Package:** 1210
- **Tolerance:** ±5%