# BWLS002417154R7J00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BWLS002417154R7J00
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bwls002417154r7j00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bwls002417154r7j00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 530 mA
- **DC Resistance (DCR):** 1.6Ohm Max
- **Frequency:** 70MHz
- **Height:** 0.060" (1.52mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 105°C
- **Q @ Freq:** 20 @ 7.9MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.094" L x 0.068" W (2.40mm x 1.72mm)
- **Tolerance:** ±5%