# BWLS001611091R0J00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BWLS001611091R0J00
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bwls001611091r0j00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bwls001611091r0j00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 600 mA
- **DC Resistance (DCR):** 810mOhm Max
- **Frequency:** 310MHz
- **Height:** 0.043" (1.10mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 105°C
- **Q @ Freq:** 18 @ 7.9MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.063" L x 0.043" W (1.60mm x 1.10mm)
- **Supplier Device Package:** 0603
- **Tolerance:** ±5%