# BWLM00181009R56J00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BWLM00181009R56J00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bwlm00181009r56j00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bwlm00181009r56j00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 450 mA
- **DC Resistance (DCR):** 480mOhm Max
- **Frequency:** 540MHz
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Inductance:** 560 nH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.071" L x 0.039" W (1.80mm x 1.00mm)
- **Tolerance:** Â±5%