# BWLM0018100933NJ00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BWLM0018100933NJ00
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bwlm0018100933nj00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bwlm0018100933nj00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 1.7 A
- **DC Resistance (DCR):** 35mOhm Max
- **Frequency:** 1.8GHz
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Inductance:** 33 nH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.071" L x 0.039" W (1.80mm x 1.00mm)
- **Tolerance:** Â±5%