# BWLM0011070648NJ00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BWLM0011070648NJ00
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bwlm0011070648nj00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bwlm0011070648nj00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 1.1 A
- **DC Resistance (DCR):** 78mOhm Max
- **Frequency:** 1.4GHz
- **Height:** 0.028" (0.70mm)
- **Inductance:** 48 nH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.043" L x 0.028" W (1.10mm x 0.70mm)
- **Supplier Device Package:** 0402
- **Tolerance:** ±5%