# BWLD003025222R2J00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BWLD003025222R2J00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bwld003025222r2j00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bwld003025222r2j00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 950mA
- **Current Rating (Amps):** 950 mA
- **DC Resistance (DCR):** 155mOhm Max
- **Frequency:** 75MHz
- **Height:** 0.087" (2.20mm)
- **Inductance:** 2.2 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 105°C
- **Q @ Freq:** 21 @ 2.5MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.118" L x 0.098" W (2.99mm x 2.50mm)
- **Supplier Device Package:** 1210
- **Tolerance:** ±5%