# BWHQ003028218N2G00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BWHQ003028218N2G00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bwhq003028218n2g00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bwhq003028218n2g00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 1.6 A
- **DC Resistance (DCR):** 60mOhm Max
- **Frequency:** 3.6GHz
- **Height:** 0.083" (2.10mm)
- **Inductance:** 8.2 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 60 @ 500MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.117" L x 0.110" W (2.96mm x 2.79mm)
- **Tolerance:** ±2%