# BWHC001812104N3J00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BWHC001812104N3J00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bwhc001812104n3j00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bwhc001812104n3j00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 2.1 A
- **DC Resistance (DCR):** 54mOhm Max
- **Frequency:** 5.8GHz
- **Height:** 0.040" (1.02mm)
- **Inductance:** 4.3 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 25 @ 250MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.071" L x 0.049" W (1.80mm x 1.25mm)
- **Supplier Device Package:** 0805
- **Tolerance:** ±5%