# BWCS00292821R18G00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BWCS00292821R18G00
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bwcs00292821r18g00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bwcs00292821r18g00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 620 mA
- **DC Resistance (DCR):** 770mOhm Max
- **Frequency:** 750MHz
- **Height:** 0.083" (2.10mm)
- **Inductance:** 180 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 45 @ 100MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
- **Supplier Device Package:** 1411
- **Tolerance:** ±2%