Part Number: BWCS00161008R18G00 Manufacturer: Pulse Electronics Category: Inductors, Coils, Chokes Subcategory: Fixed Inductors Product URL: https://distyparts.com/product/bwcs00161008r18g00 RFQ URL: https://distyparts.com/product/bwcs00161008r18g00#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/3-/BW/553-BWCS001207073N3H00DKR-ND.jpg Summary: BWCS00161008R18G00 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Pulse Electronics and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: BWCS00161008R18G00 is a fixed inductors from Pulse Electronics. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current Rating (Amps): 240 mA DC Resistance (DCR): 1.25Ohm Max Frequency: 990MHz Height: 0.040" (1.02mm) Inductance: 180 nH Material: Ceramic Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Q @ Freq: 25 @ 100MHz Shielding: Unshielded Size: 0.063" L x 0.040" W (1.60mm x 1.02mm) Supplier Device Package: 0603 Tolerance: ±2% Type: Wirewound Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/pulse-electronics Category Page: https://distyparts.com/category/inductors-coils-chokes/fixed-inductors Canonical URL: https://distyparts.com/product/bwcs00161008r18g00