Part Number: BWCM00161008R16G00 Manufacturer: Chilisin Electronics Category: Inductors, Coils, Chokes Subcategory: Fixed Inductors Product URL: https://distyparts.com/product/bwcm00161008r16g00 RFQ URL: https://distyparts.com/product/bwcm00161008r16g00#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/92/07/99/9207998-553-BWCM0011070516NJL8TR-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/3-/BW/553-BWCM0012070711NJ00DKR-ND.jpg Summary: BWCM00161008R16G00 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Chilisin Electronics and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: BWCM00161008R16G00 is a fixed inductors from Chilisin Electronics. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current Rating (Amps): 150 mA DC Resistance (DCR): 2.1Ohm Max Frequency: 1.35GHz Height: 0.040" (1.02mm) Inductance: 160 nH Material: Ceramic Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Q @ Freq: 32 @ 150MHz Shielding: Unshielded Size: 0.063" L x 0.040" W (1.60mm x 1.02mm) Supplier Device Package: 0603 Tolerance: ±2% Type: Drum Core, Wirewound Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/chilisin-electronics Category Page: https://distyparts.com/category/inductors-coils-chokes/fixed-inductors Canonical URL: https://distyparts.com/product/bwcm00161008r16g00