# BWCM0011070568NGH8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BWCM0011070568NGH8
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bwcm0011070568ngh8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bwcm0011070568ngh8#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 320 mA
- **DC Resistance (DCR):** 1.128Ohm Max
- **Frequency:** 2.5GHz
- **Height:** 0.024" (0.60mm)
- **Inductance:** 68 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 25 @ 200MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.043" L x 0.028" W (1.10mm x 0.70mm)
- **Supplier Device Package:** 0402
- **Tolerance:** ±2%